Všichni se narodíme se zdravýma nohama. Co se tedy stane, že již děti najednou mají ploché nohy, vysoký nárt, vbočený palec a další patologie již v útlém dětství? Jasně, všichni víme, že dnešní děti mají málo pohybu …. Ano, to sice je také pravda, ale o tom dnes psát nechci.
Maminky a tatínkové pojďme vzít rozum do hrsti a přemýšlet.
Několikrát denně vidím na sociálních sítích, jak se prodávají onošené boty dětí! Chápu, že dnes je finančně náročné kupovat dětem boty, a tak sáhneme po levnější variantě. Vždyť je to na chvilku, co by se mohlo stát? A ještě ušetřím.
Právě, že se může stát hodně!
Je to takový neviditelný zabiják správného vývoje chodidel. Koupí se boty, které celé leto, či zimu nosilo jiné dítě. Víte jak vypadají nohy toho, kdo je nosil například dva, tři měsíce před vaším dítětem? S největší pravděpodobností ne.
Každý jednotlivec se narodí s krásnými čistými, ničím nenarušenými chodidly, které jsou předurčeny ke správnému pohybu a vytvarování se do správných funkčních návyků pro celé tělo. Jediný kdo může tomuto zamezit jsou rodiče, pardon – ale je to tak … 🙂
Dítě začne chodit prvotně boso a tak se mu začne tvarovat klenba a celé chodidlo. Následně se řetězí vývoj celé končetiny i těla! Chodidlo nám přináší odraz celého těla!
Pokud pořídíme botu novou a správnou, bude se bota tvarovat podle, nebo spolu s chodidlem konkrétního jedince a podpoří celkový vývoj.
Pokud však pořídíme botu již chozenou někým jiným (nebo například po staším sourozenci ), není to bota, která se tvaruje dle dítěte a podporuje vývoj, ale dětská noha se tvaruje dle již vyšlápnuté boty někým jiným a tím se přenáší do těla již stereotyp a případná nesprávná patologie dřívějšího majitele! Toto je třeba si uvědomit! A tímto již začíná řetězení nesprávného vývoje celé dolní končetiny a celého těla vašeho dítěte. Nic se nemusí projevit hned, může se projevovat od pár dnů, až po několika desítkách let. Záleží na dalších obnošených botách a dalších stereotypech běžného života.
Mé doporučení: je možno ušetřit na koupi oblečení. Dětem je jedno zda mají značkové kusy oblečení, nebo kousky z druhé, třetí ruky…
Raději než do zbytečně drahého oblečení je lepší investice pro vaše děti do kvalitních, ale hlavně nových bot podporujících správnou funkci a vývoj chodidla!
Nemusí to být ty nejdražší barefootové boty, ale aspoň pořiďte nové, ať má chodidlo možnost se vyvinout, ne přebírat! A samozřejmě pro malé děti bosá chůze, různé povrchy atd…… Další článek …. 🙂

Zdravé nohy

Proč nekupovat již použité boty!